Protokoll för Järvsjöby IF

Styrelsemöte den 18 juni kl 19:00

 

Närvarande: Lars-Gustav Eriksson, Karin Karlsson, Peter Fahlander och Fredrik Figaro

 

§1.  Öppnande                     Lars-Gustav hälsade välkommen och öppnade sammanträdet.

§2.   Justerare                     Att justera protokollet valdes Karin Karlsson.

§3.   Dagordning                 Dagordningen godkändes.

§4.   Rapporter                   a) Ekonomirapport

I kassan finns 3900:- hos Karin. Summa tillgångar är ca 46000:- vilket gör att läget är gott. Hyran på 8000:- till intresseföreningen är ej betald. Vilhelmina IK har ännu ej betalt för DM 2008. Därför har plusgirot ej blivit uppsagt. Det har ej heller kommit in några gruppavgifter än. (Bilaga 1)

b) Läget ang. 21 lotterna

21 lotter går trögt minst 450 st kvar. Slutdatum är sista juni. Karin kollar om det går att skicka tillbaka lotterna annars öppnar vi dem själva. Karin meddelar per mail.

c) JärvsjöRennet 2009

Datum för JärvsjöRennet är preliminärt satt till den 24-25 januari. Planen är att upp till herrar och damer 21 blir det intervallstart klassiskt på lördagen och jaktstart fristil på söndagen. Herrar och damer 35 och uppåt åker klassiskt på lördag och fristil på söndag. Veteraner inbjuds speciellt ca 250st.

d) Plantsättning

Detta höll på att sluta illa. Den 7:e juni var 18 st uppsatta på listan, 10 st kom. Så en dag till fick ordnas fram då ett fåtal personer satte de resterande plantorna. Det finns ett område kvar på omkring 5000-8000 st plantor. Lars-Gustav tar på sig att de plantorna blir satta om Dalasjö inte vill ha dem. Datum för det blir omkring 5-6 juli. SCA skall för redan satta plantor faktureras 20032st*90 öre=18028,80 kr.

e) Övriga

Inga frågor fanns.

 

§5.  Skrivelser                    a)”Mer snö till Skid-Sverige” möjligheter att söka pengar.

Det finns möjlighet att söka upp till 100 000:- hos Vattenfalls snösponsring till snö och spår tillverkning. Vi kan också söka bygdemedel om 100 000:-.Om vi får dessa bidrag och säljer våran nuvarande pistmaskin för 40 000:- skulle vi ha 240 000:- att handla en ny pistmaskin för. Beslutades att söka dessa medel. Lars-Gustav skulle göra detta.

b) Inbjudan till skidkonvent den 20-21 september.

Lars-Gustav åker på västerbottens skidförbunds kostnad. Om det finns övriga intresserade så kan bidrag sökas för dem.

§6.  Verksamhetsplan och budget

Genomgång av verksamhetsplan. (Bilaga 2)

Fotbollen startar onsdagen 2 juli 19.00.Budgetfrågan bordlades till den 26 augusti 19.00.

§7.  Jobb i sommar             a) Pistmaskinen

Lars-Gustav och Håkan Henriksson fixar bräda till pistmaskinen. Lars-Gustav ser till att gjutningen blir gjord i pistmaskinsgaraget.

b) Spåren

Se verksamhetsplan (bilaga 2).

c) Fotbollsplanen

Lars-Gustav fixar lista för gräsklippning av fotbollsplanen.

§8.  Övriga frågor               Inga frågor fanns.

§9.  Nästa sammanträde    26 augusti 19.00 Järvsjögården.

§10.    Avslutning                 Lars-Gustav avslutade och önskade alla en trevlig midsommar.              

 

 

 

 

Lars-Gustav Eriksson                                                  Peter Fahlander

Ordförande                                                                    Sekreterare

 

 

Karin Karlson

Justerare